Mi a rókák szeretetnyelve?

  • 2025. július 20.
  • 5
Megosztás:
Forrás: Pixabay/Illusztráció!

Bár a címre azt nem lehet ráfogni, hogy kattintásvadász, az már biztos, hogy meghökkentő. De egyet se félj, mindent elmagyarázunk!

A következő rókás videó kapcsán beszélni fogunk arról, hogy mit látunk a felvételen pontosan: vagyis, hogy mennyire szociális állatok a vörös rókák, és hogy mit keresnek egy magánház udvarán.

A rókás videó lerántja a leplet a faj „szeretetnyelvéről”

A vörös rókák családokban élnek, mely általában a domináns párból és azok kölykeiből áll. Mint több más kutyafélénél, náluk is előfordulhat, hogy az előző év utódai egy esztendeig még a családban maradnak és segítenek nevelni az aktuális évben született kölyköket. A domináns hím és nőstény társulása általában monogám, és sok esetben életre szóló; új partner után akkor néznek, ha az előző elpusztul. Kötődésük mély, a hím, ha elveszíti a nőstényt, előfordul, hogy hosszabb ideig gyászol.

A kötődés kifejezése az alfa-pár és a kölykök között többféle módon is megtörténik. Ahogy a macskáknál és a kutyáknál is megfigyelhetjük, a nőstény gyakran és alaposan ápolja, mosdatja a kölyköket, amely tevékenységnek nagyon erős köteléképítő hatása van. Ugyanakkor az ápolás nem szűnik meg később sem, felnőtt rókák is gondoskodnak így egymásról. A felvételen is ezt láthatjuk tulajdonképpen. Első ránézésre itt két felnőtt állatról, elképzelhető, hogy egy párról van szó, de az is lehet, hogy egy anya és már felnőtt kölyke látható a képsorokon.

Az ápoláson kívül játékkal is erősítik a családon belüli kapcsolatokat, amely szintén nem szűnik meg a kölyökkor után. Ez azonban nemcsak a kapcsolat elmélyülésében segít, de felkészíti a vadászatra is az utódokat.

Miért szemlélheti őket egy fekete macska a lakás oltalmából?

A világon, így Magyarországon is egyre gyakrabban észlelhetünk rókát lakott területeken. Ennek a jelenségnek több oka is van. Talán a legszomorúbb és mind közül a legjelentősebb, hogy az ember egyre terjeszkedik, így szorítva ki a vadakat a természetes élőhelyükről. A rókák furmányos, okos, alkalmazkodó népek, akik mindenevőként nem rettennek meg az új körülményektől és kihívásoktól. Mit tesznek tehát? Bemerészkednek a lakott területekre, ahol maradék után kutatnak, vagy éppen kíváncsiskodnak. Ehhez hozzá tartozik még az is, hogy városi környezetben kevesebb a természetes ellenség, vagyis a rájuk leső ragadozók, így valamivel nyugodtabb körülmények között nézhetnek táplálék után. Ráadásul az ember által létrehozott területek rengeteg búvóhelyet is biztosítanak.

Az urbánus rókák egyre bátrabbak és emberközelibbek – nappali időszakban is gyakran láthatók, ami korábban ritka volt. A viselkedésük adaptálódott: ügyesebben mozognak a városi adottságok között, rövidebb területhasználat jellemzi őket, és kevésbé vadásznak, inkább az emberi forrásokra támaszkodnak.

Forrás: welovedogz.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük