Erre a tudásra bármikor szüksége lehet!

  • 2025. július 19.
  • 27
Megosztás:
Forrás: magyarallatvedelem.hu

Rendkívül hasznos tanácsokat osztott meg oldalán a verebfioka.hu, arra az esetre, ha fészkéből kipottyant verébfiókát találnánk.

Ha fészekből kiesett verébfiókát találunk, három dolgot tehetünk:

  1. Visszateszed a fészekbe, ahol szüleik tovább gondozzák
  2. Elviszed egy madármentő állomásra, ahol gondozásukba veszik a kismadarat
  3. Magad neveled fel

Bármelyik megoldást is választjuk, az első, hogy megvizsgáljuk a fiókát, hogy épségben van-e. Ha hideg a kis teste, fel kell melegíteni kézzel. Szükség lesz egy kis dobozra, amibe papírzsebkendőt, vagy konyhai papírtörlőt kell tenni és még ebből kis darabokat tépkedve, ki kell bélelni, így egy mesterséges fészket hozunk létre, hogy ne fázzon. Semmiképp ne itassuk. A legnagyobb esélye a túlélésre akkor van, ha visszahelyezzük a fészekbe, de erre nincs mindig lehetőség.

Most pedig fel kell vennünk a kapcsolatot egy madármentővel.

A szállításhoz a lezárt dobozon készítsünk szellőző nyílásokat, hogy kapjon levegőt.

Ha valamiért nem tudjuk rövid időn belül hozzáértők gondozására bízni a kis fiókát, akkor enni kell neki adni. Ezt ő is tudja, mert (ha csak nincs valami baja) hamarosan tátogni fog a csőrével hangosan csipogva kérlelve a kaját.

Mikor ne mentsük meg?

Ha a kismadár már tollas és valamennyire tud repülni, látszólag egészséges, akkor valahol a közelben lehetnek a szülei, így nem szorul segítségre. Hagyjuk ott, ne nyúljunk hozzá, ez egy természetes tanulási folyamatnak a része.

Ha veszélyes helyen van, például az úton vagy az úttest mellett, akkor óvatosan vegyük fel a földről és helyezzük egy közeli bokorba ahol biztoságban lehet.

Ha úgy döntenél, magad neveled fel a verébfiókát

Egy verébfiókát felnevelni nagy feladat, de nem lehetetlen. Ha így döntünk, két dolgot kell figyelembe vennünk:

  • van-e elég időnk arra, vagy a munkánk engedi-e, hogy fél óránként, óránként meg tudjuk etetni, takarítani a helyét
  • fel vagyunk-e készülve arra, hogy a legnagyobb törődésünk ellenére is elpusztulhat a kis madár

Ha az első kérdésre igen a válasz, a másodikra nem, az teljesen érthető. Nem lehet felkészülni, de sajnos számításba kell venni.

Szükség lesz egy csipeszre, aminek a szélei nem élesek, nehogy megsértsük vele őt. Amit ehet: légy, szöcske, különböző rovarok, tojásfehérje (sárgája is), alutasakos macskaeledel, csirkehús, esetleg disznó (csak zsír nélküli sovány hús). A tojást keményre kell főzni, majd apró kockákra vágni. A rovarokat meg természetesen nekünk kell megfogni. Talált dögök nem megfelelőek. Élve ne adjuk oda.

A helyes és vegyes tápláláshoz elengedhetetlen, hogy vegyünk neki lisztkukacot valamilyen állatkereskedésben. A lisztkukacot nagyon szereti, de úgy kell neki odaadni, hogy el kell roppantani. Ha nagyobb lesz, benyomhat egy evés alkalmával akár 10-et is. Az elején lehet, hogy ketté kell vágni, mert túl nagy neki. A lisztkukacokat hűtőben kell tárolni, különben a melegben bebábozódnak.
Csontkukacot tilos adni a fiókának, mert a tenyésztési eljárása miatt fertőzéseket terjeszthet.

Etetés módja

A verébfiókák nagy túlélők, ha közelítünk felé a csipeszen lévő ennivalóval elég hamar rájön a módjára, hogy vegye el. Ha esetleg sokszor kiesik a szájából, akkor próbáljuk a csipeszt a falattal lejjebb juttatni a torkába, közelebb a begyébe, könnyebben lenyeli.

A vékonyka csupasz nyakánál megjelenő dudor, ami az étel, teljesen normális jelenség, nem kell aggódni. Ha nem hajlandó enni, a csőrét óvatosan szét kell nyitni és megpróbálni megetetni.

Nagyon falánkok, nem lehet őket túletetni, ha elég volt, akkor úgyis elfordulnak a kínált ételtől, vagy nem nyitják ki a csőrüket.

Etetni kb. óránként kell, de van, hogy hamarabb. Ha nagyon csipog, akkor tutira éhes.

Ivóvíz

Vízzel ne próbáljuk megitatni különböző módszerekkel pl. pipettából, vagy fecskendőből, mert félrenyelhet és tüdőgyulladást kaphat.

A folyadékpótlást úgy kell megoldani, hogy amikor adjuk neki a falatot, előtte bele kell mártani a vízbe és úgy odaadni. A falaton lévő vízcsepp elegendő a kis veréb számára és az ennivaló is tartalmaz nedvességet.

Higiénia

Az alvóhelyét mindig ki kell tisztítani, ha belekakil, nem szabad alatta hagyni, mert fertőzést kaphat tőle. Etetésnél vigyázzunk, hogy ne kerüljön a kis verébre az ételből.

Éjszaka

A verébfiókák este 21 órától reggel 6-7 óráig alszanak, ilyenkor nincs szükség etetésre. Viszont melegen kell tartani, amíg csupasz.

Forrás: magyarallatvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük