Ritka, őshonos szarvasmarhaborjú született

Ritka, őshonos szarvasmarhaborjú született a marosvásárhelyi állatkertben a faj megmentésére irányuló program részeként. Az eltűnőben lévő mokány vagy mokanyica fajta Romániában egyedül az erdélyi város állatkertjében látható.
Az állatkert közösségi oldalán tudatta, hogy újabb egészséges bikaborjú született az őshonos és rendkívül ritka mokány fajtából. Mint írták, az örömteli esemény tovább erősíti az intézmény elköteleződését a fajta megmentése és a biológiai sokféleség megőrzése iránt.
Mint közölték,
az őshonos szarvasmarhafajta Romániában egyedül a marosvásárhelyi állatkertben látható, ahol a borjakkal együtt már hat példány van. Az erdélyi állatkert programot hozott létre a faj megmentésére. „Célunk, hogy tenyészcsapatot hozzunk létre a fajta megőrzésére, törzskönyveztessük, és részt vegyünk az újbóli elterjesztésében”
– írták a közleményben.
A „mokány”, vagy románosan „mokanyica” elnevezéssel eredetileg a Kárpátokra jellemző, kistestű, sárgásbarna színű hegyi szarvasmarhát jelölték. Az időjárás viszontagságaival szemben ellenálló, ridegtartásra alkalmas mokány típusú szarvasmarha évi 1500 liter magas zsírtartalmú tejet ad.
Eredete vitatott, egyes szakemberek ősi eredetű, a hegyvidéki klímához alkalmazkodott fajtaként tartják számon. Széles körben elterjedt volt hegyvidéki területeken, majd más fajtákkal történt keresztezések miatt a 19. század második felétől kezdve fokozatosan eltűnt. Erős teherbírása miatt a teje és húsa mellett a hegyvidéki munkákban, fahordásra is alkalmazták.
A marosvásárhelyi állatkertben tavaly januárban született az első borjú, mely a Speranta (Remény) nevet kapta. Szántó János igazgató akkor a román rádiónak úgy nyilatkozott: a fajta utolsó 17 példányát egy magyar kutatóintézet gyűjtötte össze az Erdélyi-szigethegységből 2014-ben, a genetikailag ellenőrzött egyedek onnan Hargita megyébe, majd a marosvásárhelyi állatkertbe kerültek.
2025. július 17.
A nőstények kegyeiért harcolnak a nagy szarvasbogarak
2025. július 17.
Ritka, őshonos szarvasmarhaborjú született
2025. július 17.
Kismókusok születhetnek a Budakeszi Vadasparkban!
2025. július 17.
Gyűrűzés a Naplás-tónál
2025. július 16.
Kígyók Világnapja – Féljünk tőlük vagy tiszteljük őket?
2025. július 16.