Október 4-én indul a rókák veszettség elleni vakcinázása
- EXO
- 2025. szeptember 13.
Október 4-én kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben a rókák veszettség elleni idei őszi vakcinázása, ezzel egyidőben az érintett térségekben ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján.
Hangsúlyozták, hogy a betegséget megelőző intézkedések közös társadalmi célt szolgálnak, emellett felhívták a figyelmet arra, hogy a veszettség gyanúját kötelező jelenteni a hatóság felé.
A tájékoztató szerint a rókák immunizálása vakcinatartalmú csalétkekkel történik, melyek kijuttatását kisrepülőgépekkel végzik, a művelet nem érinti a lakott, sűrűn beépített övezeteket.
A lakosságot az egyes területekre vonatkozó konkrét időpontokról, valamint az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről az illetékes járási állategészségügyi hivatal és a települési önkormányzat tájékoztatja.
A külterületeken plakátok figyelmeztetik majd a kirándulókat. A programba bevont területek tájékoztató jellegű térképe és az érintett települések vármegyei bontású listája a Nébih weboldalán is megtalálható.
A vakcinázás eredményességét a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi a Nébih. A korábbi évek adatai alapján az immunizálásban érintett területeken a rókák több mint háromnegyede felvette a vakcinát tartalmazó csalétket – írták.
- Nem mindennapi látvány: keselyűk köröztek az Őrség közelében
- Nem kell azonnal vegyszerhez nyúlni: kíméletes módszerek levéltetvek ellen
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- A hangulatfény ára: így zavarhatjuk meg akaratlanul az éjszakai élővilágot
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- Új lepkefajt fedeztek fel Krétán – XIV. Leó pápáról nevezték el
2026. június 5.