Megnőtt az aranysakálok száma Magyarországon
- EXO
- 2025. február 19.
Évtizedekig azt hitték, kihalt, de az elmúlt években látványos növekedésnek indult az állomány. Minden valószínűség szerint hazánkban élhet Európa legnagyobb aranysakál állománya.
Az aranysakál a nyolcvanas évek végén kihalt fajnak számított hazánkban. Az utolsó dokumentált példányt 1942-ben lőtték ki, de az 1990-es évek elejétől kezdve ismét rohamosan terjedt Magyarország területén. A Dráva-vidéken megjelenő állományok gyorsan növekedtek, majd az ország más régióiban is feltűntek.
Az aranysakál kártékony ragadozó, nem védett, tehát akár ki is lehet lőni, de nehéz meglőni, mert óvatos és gyors állat.
Ma már az aranysakál az ország területének 86 százalékán előfordul, az egyedek száma pedig robbanásszerűen nőtt. A magyarországi vadászatok során évente több mint 12 ezer aranysakált lőnek ki, de a kutatók szerint a teljes populáció elérheti akár a 60 ezer egyedet is.
Az aranysakál populáció terjeszkedési üteme csak az utóbbi évek során csökkent, ebből arra következtetnek a szakemberek, hogy a hazai populációjuk hamarosan stabilizálódik, a létszámuk elérte a maximumot. A kezdeti betelepedéstől erre mindössze két-három évtizedre volt szükség.
- Magyar tenyésztői siker: világgyőztes lett egy bobtail Bolognában
- Gólyafiókák a magasban – idén is látogathatók a gyűrűzések
- A rovarok és a fájdalom: egyre több jel mutat összetettebb működésre
- Odúpark épül Szegeden: madaraknak és denevéreknek teremtenek új élőhelyet
- A klímaváltozás a vadállományt is átalakítja – ezért változik a vadgazdálkodás
- Nyári kánikula és kutyák: ezek a fajták fokozott odafigyelést igényelnek
2026. június 17.