Hamarosan kirepülnek: gyűrűt kaptak a fiatal rétisasok
Sikeresen zajlott az idei rétisas-gyűrűzés a Körös-Maros Nemzeti Parkban. A program fontos adatokat szolgáltat a faj védelméhez.
Április utolsó napjaiban ismét fontos természetvédelmi munka zajlott a Körös-Maros Nemzeti Park területén. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. munkatársai rétisas-fiókákat gyűrűztek a térség több pontján, hogy később is nyomon követhessék a fiatal madarak életútját.
A program során a Kis-Sárréten és a Kettős-Körös térségében nyolc, míg a Dévaványai-Ecsegi pusztákon további öt fióka kapott ornitológiai gyűrűt. Összesen tehát tizenhárom fiatal rétisas lábára került jelölés.
Jó évük lehet a rétisasoknak
A Kis-Sárrét térségében, Biharugra és Geszt környékén immár harmadik éve zajlik a költőpárok fiókáinak rendszeres gyűrűzése. Az idei ellenőrzések során három fészeknél sikerült elvégezni a munkát, egy negyedikhez azonban a nehéz terepviszonyok miatt nem tudtak biztonságosan hozzáférni a szakemberek.
A sikeresen ellenőrzött három fészekben mindegyik pár két-két fiókát nevelt, így összesen hat fiatal madár kapott gyűrűt. Később egy, a Kettős-Körös közelében található fészeknél további két fiókát is megjelöltek.
A térségben több más rétisaspár is sikeresen költött. A szakemberek megfigyelései szerint a környék továbbra is kiváló élőhelyet jelent a faj számára, hiszen a halastavak, mocsarak és helyreállított vizes élőhelyek bőséges táplálékforrást biztosítanak számukra.
Nem minden fészekalj élte túl
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon és a Körös árterén összesen kilenc pár rétisas költ. A gyűrűzés előtt a természetvédők minden fészket ellenőriztek, és sajnos nem mindenhol találtak sikeres költést.
Három fészekalj a tojásos vagy kisfiókás időszakban pusztult el. Egyes esetekben a fészekaljak bezápultak, máshol a nyestek jelentettek veszélyt a fiatal madarakra. A megmaradt négy fészekben azonban már megfelelő méretű fiókák nevelkedtek.
Az április 30-i gyűrűzés során három elérhető fészekből egy-egy fiókát sikerült megjelölni. Mivel maradt még felhasználható gyűrű, a szakemberek egy Bucsa közelében található fészket is felkerestek, ahol két egészséges fióka nevelkedett. Így ezen a területen összesen öt fiatal rétisas kapott gyűrűt.
Fontos lépés a faj védelmében
A gyűrűzés során minden egyes fióka állapotát is felmérték. A vizsgálatok alapján a fiatal madarak jó kondícióban vannak, és várhatóan hamarosan elhagyják fészküket, hogy megkezdjék önálló életüket.
A gyűrűk segítségével a szakemberek később is nyomon követhetik a madarak mozgását, túlélését és költési sikerét. Az így gyűjtött adatok rendkívül fontosak a természetvédelmi munkában, hiszen segítenek pontosabban megismerni a faj helyzetét és hosszú távú kilátásait.
A Dévaványai Tájegység történetében ez különösen jelentős alkalom volt, hiszen itt most először végeztek rétisas-gyűrűzést. A szakemberek bíznak benne, hogy a jövőben egyre több adat áll majd rendelkezésre ezekről a lenyűgöző ragadozó madarakról, amelyek hazánk természeti örökségének kiemelkedően értékes képviselői.
Forrás: kmnp.hu
- Nem mindennapi látvány: keselyűk köröztek az Őrség közelében
- Nem kell azonnal vegyszerhez nyúlni: kíméletes módszerek levéltetvek ellen
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- A hangulatfény ára: így zavarhatjuk meg akaratlanul az éjszakai élővilágot
- Új lepkefajt fedeztek fel Krétán – XIV. Leó pápáról nevezték el
2026. június 5.