Az állatvédelem jövője a tét
- Jó hírek, Kutya-Macska
- 2025. július 18.
- 96

A 2025. május 20-án elfogadott állatvédelem jövője szempontjából kiemelten fontos javaslatcsomag egyik fontos változása, hogy a jövőben tilos lesz állatokkal koldulni. Ezzel kapcsolatban mondott el információkat dr. Kajó Cecília állatvédelemmel foglalkozó szakjogász.
A kutyával való szankcionálás nem a hajléktalanok, hanem a koldusmaffia ellen szól
Ha valaki állat társaságában koldul, az szabálysértést követ el, melynek szankciója maximum 50 000 Ft-os szabálysértési bírság lehet.
„A szabály megalkotása nem a hajléktalanok ellen szól, hanem az úgynevezett koldusmaffia ellen, akikkel leggyakrabban a fővárosban a forgalmas metró alul- és felüljáróknál lehet találkozni. A koldusmaffia leggyakrabban kutyákkal, papagájokkal, galambokkal és nyulakkal küldi ki az „alkalmazottait” az utcára; az állatok ilyenkor vagy csak csendes társai a koldulónak, vagy produkáltatják is őket.
llyen „mutatvány” lehet például, amikor madarakkal és nyulakkal sorskártyákat húzatnak dobozból, vagy lehet velük fotózkodni. A galambos produkció gyakori a karácsonyi vásár környékén a Vörösmarty téren, illetve egész évben a budai Várban, ahol többször került már sor közterület-felügyelői intézkedésre. Az intézkedések során a koldulók a madarak hátrahagyásával elrohantak a szankcionálás elől és azóta sem keresték az állatokat, amelyek állatvédő szervezetekhez kerültek” – részletezi a törvény jogosságát dr. Kajó Cecília.
Van, aki kutyával került az utcára
A hajléktalanok által tartott állatok mindig nehéz kérdés, hiszen ugyanolyan állattartók ők, mint azok, akinek van otthona. Rájuk is vonatkozik az állatvédelmi törvény például azon szakasza, mely szerint az állatot úgy kell tartani, hogy a tartási helyén biztosítható legyen számára a szökésmentes, biztonságos elhelyezés. Ezeket nem lehet számonkérni valakin, aki az utcán él. A közterületen élő hajléktalan nem tud felelősen gondoskodni az állatról. Itt erősen összecsap az emberi oldal, az érzelmi szál, a józan ész és az állatvédelmi szabályok. Mint minden másnak manapság, így ennek a problémának a felszámolása is azon múlik, hogy az államnak nincs kapacitása ennyi hajléktalantól elvett állatot elhelyezni. Az állatvédő szervezetek kapacitása csúcsra van járatva – hívja el a figyelmet a szakjogász a helyzet dilemmáira.
Vannak, akik úgy kerültek utcára, hogy vitték magukkal az állataikat; vannak, akik időközben szereztek be maguk mellé állatokat társnak. Néhányuk mindent megtesz, hogy ez a társ a maximális ellátást megkapja; van, akiknek az állatvédők segítenek, hogy a kutyájuk megkapja a szükséges oltásokat. Ám sajnos az sem ritka eset, amikor azért lopnak el egy állatot, hogy vele kolduljanak, bízva abban, hogy a kutyával koldulókat előbb megsajnálják a járókelők.
Mérlegelnünk kell azt is, hogy az állatra és környezetére milyen hatással van az, hogy az utcán él
Az állatvédelmi törvény szigorításával változások jönnek, hiszen most még a szőnyeg alá lehet söpörni azt a kérdést, hogy kell-e mérlegelni a tulajdonjoghoz, állattartáshoz való jogát a hajléktalanoknak, amely ugyanúgy megilleti őket, mint bárki mást. Ráadásul amellett sem lehet szó nélkül elmenni, hogy sokan azért tartanak állatot, hogy társra leljenek rendkívül nehéz körülményeik között. Egy olyan társra, amelytől támogatást várhatnak, közösséget alkothatnak vele, azért nincsenek egyedül.
Az állatvédelem szempontjából fontos kérdés továbbá az is, hogy annak az állatnak vajon jó-e ott az utcán: nem éhezik, nem fázik, nincs folyamatos veszélynek kitéve, vagy esetleg ő nem veszélyezteti a környezetében a járókelőket? „Nem lehet kobozni az állatokat, mivel a szabálysértési törvény és konkrétan e szakasz funkciója a közterület rendje, védelme, nem állatvédelem. A szankció kiszabása után az állat továbbra is a gazdájánál marad. Ezért lett volna fontos az a fővárosi közgyűlési határozat, mely május 31-ig adott határidőt a főpolgármesternek a Podmaniczky-mozgalom beterjesztésére, hogy a fővárosi közgyűlés közterület-használati rendjéről szóló rendeletét módosítják az állattal koldulás tilalma érdekében” – mondja a szakjogász.
Forrás: WeLoveDogz
2025. július 22.
A világ másik feléről érkeztek bábok a csodálatos Lepkekertbe
2025. július 22.
Négylábút mentettek a mentősök
2025. július 21.
Népszerűek a fővárosi állatkert oktatási programjai
2025. július 21.
Még soha nem látott pillanatot sikerült lencsevégre kapni!
2025. július 21.