Vágatlan május – egy hónap a beporzókért

Megosztás:
Forrás: Pixabay

A májusi eső aranyat ér, és bizony pont emiatt a növények is ilyenkor nőnek a legtöbbet – szinte óránként lesz hosszabb a füvünk is.

Próbáljuk meg ezekben a hetekben nem beindítani a fűnyírót, és hagyni, hogy a természet kibontakozzon, ezáltal számos hasznos rovarfajt segítve.

Miért fontos ez a kezdeményezés?

2019-ben, az Egyesült Királyságban született meg ez a kihívás a vadon élő beporzók védelmében, hogy segítse őket, és megnövelje az egyre fogyatkozó életterüket. Ugyanis ha ezek a rovarok nem lennének, nélkülük szó szerint élet sem lenne. A virágos növények jelentős része, köztük az élelmiszeri célokra termesztett növények kétharmada is rovarbeporzású, így ha nem védjük ezeket az élőlényeket, nemcsak az élelmiszer-ellátás, hanem az egész ökoszisztéma veszélybe kerül.

Fontos tudni, hogy nemcsak a mézelő méhek végzi ezt a feladatot, hanem a vadméhek, lepkék, darazsak, legyek, hangyák és különféle más rovarok, bogarak is hozzájárulnak a növények szaporodásához. Sőt, a kolibri és az egzotikus területeken élő bizonyos denevérfajok részt vesznek a honos növényfajok beporzásában.

Veszélyben a beporzók május folyamán is

Az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a beporzók állománya világszerte. Ennek fő okai:

  • Élőhelyvesztés: A városiasodás, ipari mezőgazdaság és monokultúrák térnyerése jelentősen csökkentette a természetes virágos élőhelyeket.
  • Vegyszerhasználat: A rovarirtók, mezőgazdasági permetszerek, kémiai szúnyogírtás stb. súlyos károkat okoznak a beporzók populációjában.
  • Klímaváltozás: A hőmérséklet-ingadozások, aszályok és az évszakok eltolódása megzavarják a virágzás és a rovarok aktivitási idejének egyensúlyát.
  • Invazív fajok: Idegenhonos kártevők és kórokozók tovább gyengítik a méhpopulációkat.

Egy hónapig nincs berregés

Még ha a mezőgazdasági vegyszerhasználatra, a klímaváltozásra és az invazív fajok betelepülésére egyénileg nincs is befolyásunk, ezt a kihívást szerencsére nagyon könnyen teljesíthetjük: ebben a hónapban egyszerűen a szerszámosban vagy a pincében hagyjuk pihenni a fűnyírót és a fűkaszát. Ha mindenképpen szükséges (pl. a túl magas fűben tartunk a kullancsok megjelenésétől, vagy nem tudjuk felszedni a kutyaürüléket stb.), akkor is jelöljünk ki a kertünkben egy olyan területet, amit békén hagyunk ebben az időszakban (vagy akár még tovább is).

Amellett, hogy ezzel máris nagyon sokat tettünk a beporzókért, szemet gyönyörködtető látványban lesz részünk, ahogyan a sok színes vadvirág (sokszor védett fajok is megjelenhetnek) teljes pompájában kápráztat el minket. Ráadásul a magasabbra hagyott fű nem hagyja kiszáradni a földet, hűsíti a talajt és a kertet is, valamint több szén-dioxidot nyel el, mint a rövidre nyírt gyep.

Mit tehetünk még a beporzókért?

Az egy hónapig tartó kihíváson kívül is többféleképpen támogathatjuk ezeket a hasznos állatokat.

Városi környezetben:

  • Ültessünk virágzó növényeket az erkélyre, ablakpárkányra vagy közösségi kertekbe! Különösen hasznosak a nektárban gazdag, egyszerű virágú fajták, mint a levendula, kakukkfű, kasvirág vagy napraforgó.
  • Kerüljük a vegyszerek használatát, főleg a virágzó időszakban! Egy kis levéltetű nem okoz akkora kárt, mint amekkorát a rovarirtó okozhat a beporzóknak.
  • Támogassuk a biodiverzitást zöldtetők, parkok és méhlegelők kialakításával! A természetes hatású zöldterületek élőhelyet és táplálékot nyújtanak a rovaroknak.

Kertes házas vagy vidéki környezetben:

  • A vágatlan májuson kívül is hagyjunk vadon nőni egy sávot a kertben! Az ún. „méhlegelők” menedéket nyújtanak a vadméheknek és más hasznos rovaroknak.
  • Telepítsünk rovarhoteleket, amelyek fészkelési lehetőséget biztosítanak a magányosan élő vadméhek számára! Fontos, hogy ezek jól szellőző, esőtől védett helyen legyenek.
  • Ültessünk egész évben virágzó növényeket, vagy olyan egymás után virágzó növényfajokat, amellyel lefedjük az egész vegetációs időszakot! Így a tavaszi, nyári és őszi időszakban is találnak táplálékot a beporzók.
  • Ne égessük el a kerti hulladékot azonnal! A száraz ágak és szármaradványok gyakran búvóhelyet adnak rovaroknak.

Forrás: green.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük