Öt jó tanács a kutyus mancsának egészségéért
- Gondozoo, Kutya-Macska
- 2024. november 21.
- 7

A kutya mancsa akkor tud működni a legjobban, ha erős és egészséges. De elég egy apró sérülés és hosszú hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tanácsok a probléma felismerésében, és megelőzésében is segíthetnek.
1. Az ellenőrzés fontossága
Ne legyünk restek minél többször ellenőrizni kutyusunk mancsait. Ez történhet szinte bármikor, esténként, mikor átfésüljük kedvencünk bundáját vagy a vacsorát követően, mikor a nappaliban pihenünk. Fontos, hogy a kutya is nyugodt hangulatban legyen, főleg az első alkalmakon, mikor igyekszünk hozzászoktatni a folyamathoz. Simogassuk, beszéljünk hozzá halkan és kedvesen, jutalmazzuk finom falatokkal, közben gyengéden, ám határozottan fogjuk meg a mancsát az átvizsgáláshoz. Óvatosan széthúzva a talppárnákat, alaposan nézzük át a bőrt, a karmok környékén és tövénél is, látunk-e benne tüskét, toklászt, bármilyen idegen tárgyat, szennyeződést a napi séták után. Egy törlőkendővel megszabadíthatjuk a kosztól, majd finoman távolítsunk el mindent, aminek nincs ott keresnivalója. Közben ügyeljünk a reakciókra is. Egy összerezzenés, rándulás, jelezhet fájdalmat, sérülést, karcolást, zúzódást vagy egyéb, ápolásra szoruló sebet.
Ha nagyon nem tudunk mit kezdeni, a kutya nagyon látványosan tudtunkra hozza, hogy el a kezekkel a mancsától, akkor forduljunk állatorvoshoz. Az ellenkezés adódhat abból is, ha a kutya érzékeny a mancsaira, de a dicséret és a jutalomfalatok segíthetnek ezen a téren. Amint ez mindennapossá válik, hamar felismerjük ha minden rendben van és azonnal tudni fogjuk azt is, ha gond van.
2. Azok a varázslatos talppárnácskák…
A kutya talppárnái arra hivatottak, hogy megvédjék a mancsban található apró ízületeket, csontokat. Szinte állandó kontaktusban vannak a talajjal, hatékonyan közreműködnek a járásban, a testmozgásban, egészségük elengedhetetlen a test egyensúlyának és stabilitásának fenntartásához. A legkülönfélébb felületeket is kibírják, legyen az durvább, kavicsos út, a kemény aszfalt vagy az erdő talaja. Erősek és rugalmasságuknak köszönhetően felfogják az ütődést, ugrás közben a földetérésnél tompítják a testre, csontokra, ízületekre nehezedő nyomást. De mindezek ellenére érheti olyan sérülés, melynek gyógyulása hosszadalmas, kellemetlen folyamat.
A talppárnák ellenőrzésekor nézzük meg, vannak-e rajta szúrt sebek, éles tárgyaktól származó vágások. Az egyik leggyakoribb sérülés, ha a talppárna egy-két rétege lehámlik a durva felületen történő tartós futás vagy csúszás, kapaszkodás közben. De pillanatok alatt leéghet a forró betonon és homokon is. Sérülés esetén öblítsük le kutyák számára is alkalmazható fertőtlenítőszerrel (jódos és/vagy alkoholmentes készítmény), kössük át tiszta kötszerrel, és ne hagyjuk, hogy kutyánk nyalogassa a sebet, míg beérünk vele az állatorvoshoz.
A száraz, töredezett talppárnákat bekenhetjük speciális mancsápoló krémmel, ám ha tartósan fennáll a probléma, vizsgáltassuk ki, mert többek között hormonális (pl. pajzsmirigy-rendellenesség) vagy autoimmun betegség is állhat a hátterében.
3. A karmok ápolása
A kedvencként tartott kutyák gyakran nem koptatják megfelelően karmaikat a mindennapos tevékenységek közben. Így a rendszeres karomápolásra is időt kell szánnunk. Ideális esetben a karmoknak nem szabadna érinteniük a talajt, amikor a kutya egyenes felületen áll, hanem valamivel a talaj fölött végződnek. Ez persze függ a kutya méretétől, mancsának formájától és a karmok szögétől. A túl hosszúra nőtt karmok megnehezíthetik a járást, fájdalmassá téve azt, idővel a mancsok eldeformálódásához, az ízületek és csontok torzulásához, ezáltal a testtartás megváltozásához is vezethetnek, mely további betegségek forrása lehet.
A mancsokon túlnőtt karmok visszakanyarodhatnak és bele is nőhetnek a talppárnákba. A kellemetlenséget megpróbálhatja enyhíteni kedvencünk mancsai nyalogatásával, rágcsálásával, ám ezzel könnyedén utat nyithat különféle fertőzések, gyulladások előtt.
Ha úgy látjuk, itt az ideje a karomvágásnak, érdemes kutyakozmetikus segítségét kérni. De megpróbálhatjuk magunk is, ha kellően elszántak vagyunk. Csak kerítsünk hozzá megfelelő eszközt.
4. Tiszta mancs, ápolt szőr
A hosszabb szőrű kutyák mancsát több szőr fedi, melybe könnyedén beleragadhatnak nemkívánatos dolgok: tüskék, toklász, sár és egyéb szennyeződések. A talppárnák között összecsomósodott szőrszálak kényelmetlenséget okoznak, a mancson túlnövő szőr pedig megnehezítheti a járást. Sima felületen, parkettán megcsúszhatnak, idősebb vagy mozgáskoordinációs problémával küzdő ebek akár el is eshetnek, meg is sérülhetnek. Mielőtt ollóval nekiesnénk a talppárnák közötti és körüli szőrnek, érdemes kutyakozmetikus segítségét kérni, nehogy egy véletlen mozdulattal belevágjunk a mancsba.
Fontos, hogy a mancsokon lévő szőr ápolt és lehetőleg tiszta legyen. A rátapadó dolgoktól befülledhet és kisebesedhet a bőr, egy toklász például fájdalmas sérülést okozhat, hegyes végével ugyanis képes átszúrni a bőrt, és a kezelés elmaradása esetén mélyebbre fúródhat a mancsban, akár a lábszáron is „elvándorolhat” felfelé. A szövetkárosodás, a fertőzés okozta gyulladás miatt a kutya rettentő fájdalmakat élhet át, ezért mielőbb forduljunk állatorvoshoz! Szerencsés esetben a toklász még könnyen eltávolítható a bőrfelületből, késedelmes beavatkozásnál azonban műtétre is szükség lehet.
5. Évszakok
Télen a csípős hideg és a fagy kiszáríthatja a kutyusunk mancsán lévő bőrt, kicserepesedhet, séta közben pedig az utcákat borító sóder és vegyi jégoldók kimarhatják, táptalaját képezve a fertőzéseknek és gyulladásoknak. A téli sétákat követően mossuk meg a kutya mancsait langyos vízben a rátapadt só és egyéb anyagok eltávolítása érdekében.
Hosszú szőr esetén gondot okozhatnak a bundába ragadó hó által formált kőkemény kis gombócok, melyektől óvatos, lassú áztatással lehet a legkíméletesebben megszabadulni. Vagy leterített törölközőre állítva a kutyust, hajszárítóval is nekiláthatunk, miközben ujjainkkal elmorzsolgatjuk a gombócokat.
A nyári hőségben figyeljünk oda, hol és mikor visszük sétálni kedvencünket! A forró aszfalton járva akár pár perc alatt is megéghet a talppárnák bőre, ezért célszerű a kora reggeli és a késő esti órákra időzíteni mindenféle kutyás kimozdulást.
2025. április 28.
Ismét kutyakiválasztás lesz a rendőrségen
2025. április 27.
Istenekként vonultak be Európába
2025. április 26.
Rendőrlovak a tudomány szolgálatában
2025. április 25.
A jó kutyákat arról lehet megismerni, hogy rosszak
2025. április 25.
Járőrkutyák kiképzésen
2025. április 24.