Néhány tévhit a kutyákkal kapcsolatban

Megosztás:

Számtalan szóbeszéd kering a kutyákról a köztudatban, amelyek egy része teljesen valótlan, másik része pedig csak féligazság.

Az alábbi néhány tévhit a kutyákról nemcsak gyakran hangzik el, de sokan ezek miatt félreértik kedvencüket, vagy alakul ki rossz megítélés egy-egy fajtának.

A kutyaévek

Talán a legnagyobb tévedés, és meglepően sokan számolják ki jószáguk „valós” életkorát a mágikus „1 emberi év 7 kutyaévnek felel meg” módszerrel. Pedig ebből csupán annyi igaz, hogy a kutyák gyorsabban öregszenek, mint az emberek. De nincs olyan képlet, ami megmondaná, kutyád életkora pontosan hány emberi évnek felel meg. Legjobb barátod életkora sokkal inkább függ a fajtájától, méretétől és életmódjától. Annyi bizonyos, hogy a kutyák kétéves koruktól már felnőttnek, kilenc éves kortól pedig idősnek tekinthetők.

Színes világ

Tehát a fekete-fehér látás is tévhit. Tudományosan bizonyított, hogy a kutyák is színesben látják a világot. Csak nem úgy, mint az emberek. A kéket és a sárgát például könnyen meg tudják különböztetni, ám a meleg tónusok, mint a piros vagy a rózsaszín már több problémát jelent  számukra. De nincs is igazán szükségük ezeket megkülönböztetni.

Száraz orr

Rengeteg gazdi pánikba esik, ha kedvencük orra kiszárad. Sokan azonnal lázra gyanakodnak. Ennek a heves reakciónak az alapja az a hiedelem, miszerint a száraz orrú kutya beteg. Pedig számos oka lehet, ha kutyád orra nem nedves. Többek közt kiszáradhat a hőségtől, vagy akár álmában, ahogy az ember szája is ki szokott, ha nyitott szájjal alszik. Aggódni csak akkor kell, ha a száraz orr mellé más tünetek is társulnak, például vér, váladék, sebek vagy duzzanat.

Fűevés

Szintén nagyon elterjedt tévhit, hogy a kutya azért eszik füvet, hogy kitisztítsa a gyomrát, meghánytassa magát. Ez is csak részben igaz, mert nem minden kutya szokott hányni az elfogyasztott füvektől. Van, amikor csak az íze kedvéért „legel”, vagy így szeretne több rosthoz jutni.

Ivartalanítás az első ellés előtt!

Még mindig sokan hiszik, hogy csak akkor szabad ivartalanítani a szukát, ha már legalább egyszer életet adott. Pedig ennek sincs semmiféle egészségügyi indoka. Ráadásul az időben történő ivartalanítással nemcsak a nem kívánt szaporulatot tudod megelőzni, de a cisztáktól és a daganatok kialakulásától is megóvhatod a kutyádat. Utóbbi a kan kutyák esetében is igaz.

Agresszió

Egyes kutyafajtákat agresszív kutyaként könyvelt el a társadalom nagy része. Emiatt sokan rettegnek tőlük, de részben alaptalanul, hiszen a „harci kutyának” titulált fajták között is vannak szelíd természetűek. Az, hogy egy fajta ereje, testfelépítése és a baleseti statisztikák szerint veszélyesebb a többinél, az egy adat. Ennek ellenére a kisebb testű kutyák is okozhatnak komoly sérülést, így nem szabad előítéletesnek lenni ezen a téren sem. Mert a legfontosabb, hogy egy kutya viselkedése nagyban függ attól, ki neveli. Egy rossz kezekbe került erősebb, nagytestű kutya valóban veszélyessé válhat. Ám ez nem a kutya, hanem az ember hibája, aki „neveli”.

Ehhez kapcsolódik egy másik szóbeszéd, miszerint egyes kutyafajták harapáskor „szájzárat” kapnak, azaz nem képesek kinyitni az állkapcsukat. Pedig csak arról van szó, hogy ezeknek az állatoknak erős az izomzata, így a harapásuk is.

A nyál mint gyógyszer

Az sem teljesen igaz, hogy a kutyák azért nyalogatnák a sebeiket, hogy azok hamarabb begyógyuljanak. A művelettel valóban megtisztítják a sérülést, de a túlzásba vitt nyalogatás pont az ellenkezőjét eredményezi. A seb felázik, és lassabban fog begyógyulni. Éppen ezt megelőzendő adják rájuk az olyannyira utált gallért egy-egy orvosi beavatkozás után.

A kutya szája tisztább, mint az emberé

Miért is? Mitől lenne tisztább? Az, hogy féregtelenítve van, még nem jelenti azt, hogy a kutyád szája tiszta lenne, pláne tisztább, mint a tied. A parazitákon kívül számos más baktérium megtalálható a kutya pofáján és szájában, amivel nem biztos, hogy jó ötlet érintkezni. Gondoljunk csak arra, hány furcsa, gyakran gusztustalan dolgot szagol, eszik meg az utcán vagy a kertben.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük