Honnan tudhatod, hogy kutyusod épp álmodik?
Akárcsak az embereknél, a kutyáknál is két fő alvási fázist különböztethetünk meg: a REM, vagyis a Rapid Eye Movement-jellegű, rövidebb szakaszt, és a hosszabb, NREM, azaz a Non-Rapid Eye Movement szakaszt.
A REM során, mint ahogyan azt a neve is jelzi, szapora szemmozgásokkal kísért álomalvást tapasztal a kutya. Ez a szakasz nagyjából 20 perccel elalvás után jelentkezik. Ilyenkor figyelheted meg az esetleges láb-, szem-, és szájmozgásokat, sőt, egyes állatok még hangokat is kiadnak.
Miről álmodik a kutya?
Egy másik kísérlet során a résztvevő kutyák agytörzsének hídját – ennek feladata a REM-szakaszban megakadályozni a vázizmok mozgatását – deaktiválták. A módosult agytevékenységgel álomba merült kutyusok úgy viselkedtek, mintha éber állapotban játszanának, futkosnának vagy szaglásznának, viszont a műszerek egyértelműen kimutatták, hogy még alszanak.
A Harvard Egyetem professzora, Stanley Coren a témában folytatott kutatásai során érdekes levelet kapott egyik ismerősétől. Joseph Baker elmesélte, hogy az ő basenji kutyája, Goober retteg a fürdéstől, s minden mosdatás után azonnal iszkol gazdája lábai közé. Egy alkalommal Goober igen heves rémálmokkal küzdhetett, mert Baker észrevette, hogy képzeletben valószínűleg épp szalad valahová. Abban a pillanatban a kutya hirtelen felébredt, s reflexből a férfi lábai közé ugrott.
Ebből ő arra következtetett, hogy biztosan a rettegett fürdésidőről álmodhatott, mert Goober más szituációban sosem viselkedett így.
A szakértők azonban óva intenek attól, hogy szándékosan felébreszd kedvencedet, ha láthatóan kellemetlen pillanatokat él át alvás közben. Bár szívszorító lehet figyelni, ahogy a kutya nyüszít és remeg, de ha hirtelen kelted fel, még nagyobb sokkot élhet át, mint amekkora stresszel maga a rémálom járt volna.