Miről és hogyan álmodik a kutyád

Megosztás:

Biztosan a te kutyád is szokott futkosni, nyöszörögni álmában. A gazdikban ilyenkor felmerül a kérdés: vajon milyen kalandokat él át legjobb barátunk? 

Egy patkányokon végzett kísérlet során a kutatók egy egész napra labirintusba zártak néhány rágcsálót, melyben szabadon mozoghattak. Közben pedig folyamatosan monitorozták az agytevékenységüket. Ugyanezt tették velük akkor is mikor álomra szenderültek, és meglepőek lettek az eredmények. Ugyanis a rágcsálók agyának ugyanazon területei villantak fel alvás közben, mint akkor, amikor az útvesztőben rohangáltak. Sőt, az orvosok azt is pontosan meg tudták állapítani a felvételek alapján, hogy a labirintus mely részéről álmodtak éppen a kísérleti állatok.
Bár a két faj igencsak különbözik egymástól, a kutyusok az álom-ébrenlét párhuzam szempontjából ugyanígy működnek.

Honnan tudhatod, hogy kutyusod épp álmodik?

Akárcsak az embereknél, a kutyáknál is két fő alvási fázist különböztethetünk meg: a REM, vagyis a Rapid Eye Movement-jellegű, rövidebb szakaszt, és a hosszabb, NREM, azaz a Non-Rapid Eye Movement szakaszt.

A REM során, mint ahogyan azt a neve is jelzi, szapora szemmozgásokkal kísért álomalvást tapasztal a kutya. Ez a szakasz nagyjából 20 perccel elalvás után jelentkezik. Ilyenkor figyelheted meg az esetleges láb-, szem-, és szájmozgásokat, sőt, egyes állatok még hangokat is kiadnak.

Miről álmodik a kutya?

Egy másik kísérlet során a résztvevő kutyák agytörzsének hídját  – ennek feladata a REM-szakaszban megakadályozni a vázizmok mozgatását – deaktiválták. A módosult agytevékenységgel álomba merült kutyusok úgy viselkedtek, mintha éber állapotban játszanának, futkosnának vagy szaglásznának, viszont a műszerek egyértelműen kimutatták, hogy még alszanak.

A Harvard Egyetem professzora, Stanley Coren a témában folytatott kutatásai során érdekes levelet kapott egyik ismerősétől. Joseph Baker elmesélte, hogy az ő basenji kutyája, Goober retteg a fürdéstől, s minden mosdatás után azonnal iszkol gazdája lábai közé. Egy alkalommal Goober igen heves rémálmokkal küzdhetett, mert Baker észrevette, hogy képzeletben valószínűleg épp szalad valahová. Abban a pillanatban a kutya hirtelen felébredt, s reflexből a férfi lábai közé ugrott.

Ebből ő arra következtetett, hogy biztosan a rettegett fürdésidőről álmodhatott, mert Goober más szituációban sosem viselkedett így.

A szakértők azonban óva intenek attól, hogy szándékosan felébreszd kedvencedet, ha láthatóan kellemetlen pillanatokat él át alvás közben. Bár szívszorító lehet figyelni, ahogy a kutya nyüszít és remeg, de ha hirtelen kelted fel, még nagyobb sokkot élhet át, mint amekkora stresszel maga a rémálom járt volna.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük