Menekülés vagy udvarlás?

  • 2025. július 12.
  • 4
Megosztás:
Forrás: Pixabay

A gyíkok különös viselkedése régóta foglalkoztatja a természet iránt érdeklődőket, és nemrég egy Facebook-poszt kapcsán ismét előtérbe került a kérdés: miért harapnak bele a hím gyíkok a nőstények farkába?

BAON ennek a szokatlan viselkedésformának járt utána, és a választ Fazekas Ferenc, a Zoo Centrum egyik eladója segített megtalálni.

A gyíkok különleges menekülési stratégiája

A gyíkok egyik legismertebb képessége, hogy menekülés közben képesek önként „elengedni” a farkukat. Ez nem véletlen: egy speciális izom segítségével eltörik a farokcsigolyájukat, így a levált, még mozgó farok eltereli a ragadozó figyelmét, amíg az állat elmenekül. Ez a túlélési taktika rendkívül hatékony a természetben.

Harapás – udvarlás vagy agresszió?

A Facebookon zajló találgatások között volt, aki szerint a hím azért harapja meg a nőstény farkát, mert „nem akarja, hogy elszaladjon”. Mások úgy gondolták, ez a párzási rituálé része lehet. Ez utóbbi elméletet a Zoo Centrum is megerősítette.

A szakértők szerint a gyíkoknál az udvarlás valóban gyakran jár együtt farokharapással – a hím így jelzi érdeklődését a nőstény iránt.

Rivalizálás és visszautasítás

Az viszont már kevésbé ismert tény, hogy a hímek egymás között is rivalizálnak, és ez gyakran farokvesztéssel járhat. Ugyanígy, ha a nőstény nem áll készen a párzásra, akkor akár agresszívan is reagálhat, és megharaphatja – vagy le is tépheti – a hím farkát.

A gyíkok viselkedése tehát nemcsak biológiailag érdekes, de jól mutatja, hogy ezek a kis hüllők komplex társas viselkedésformákkal is rendelkeznek, legyen szó védekezésről, udvarlásról vagy konfliktuskezelésről.

Forrás: magyarallatvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük