Madár-evolúció: kicsi lett a madár, de okos
- EXO
- 2025. április 4.
- 6

A madarak agya a testméretükhöz képest nagyobb lett az elmúlt 70 millió évben bekövetkezett evolúciós változások eredményeként.
A madárősök még tyúkméretűek voltak, de szociális viselkedésüknek és feladatmegoldó képességeiknek köszönhetően agyméretük egyre növekedett, miközben a testméretük csökkent — többek között ez a következtetése annak a nemzetközi kutatócsoportnak a tagjai által végzett átfogó kutatásnak, amelynek eredményeit egy tanulmányban összegezték a Nature folyóiratban. A kutatásban két magyar evolúcióbiológus is részt vett, közülük Székely Tamás (HUN-REN-DE Reproduktív Stratégiák Evolúciója Kutatócsoport) összegezte a madarak evolúciójával kapcsolatos új tudományos felfedezést.
A B10K nevű projekt során a madarak törzsfejlődését rekonstruálták hatalmas mennyiségű genominformáció segítségével. A kutatás fontos megállapítása, hogy a madarak és a dinoszauruszok kortársak voltak, már a dínók krétakori kihalását megelőzően. Az új törzsfa segítségével a madarak evolúciós trendjét is megvizsgálták. A vizsgálat kimutatta, hogy a tyúkméretű madárősök körülbelül 80 millió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön. Azóta sokkal több lett a verébalkatú énekesmadár, de csökkent minden más madárnak a testmérete.
„A madarak relatív agymérete — a testmérethez viszonyított méret — növekedett” — hangsúlyozta az evolúcióbiológus.
A legkézenfekvőbb ok a szociális viselkedés, ugyanis a madarak jelentős része csoportokban, családokban él, amelyekben gondozzák az utódaikat, ami intellektuális feladat, és agykapacitást igényel. Az agynövekedést támasztja alá az eszközhasználat — például a varjúfélék esetében, és az is, hogy közel a kutyák szintjén képesek megoldani bizonyos feladatokat.
Felmerül a kérdés, vajon melyik a legokosabb madár? Székely Tamás szerint a feladatmegoldó képesség szempontjából a varjúféléket, a hollót — Új-Kaledóniában egy kivételesen okos jószág képes nagyon nehéz feladatok megoldására is — és a papagájokat szokták kiemelni. A papagájok közül a kakaduk emelkednek ki, mivel nemcsak szavakat tanulnak, de bonyolult zárakat is kinyitnak. A szakértő szerint azt nehéz megmagyarázni, hogy miért ennél a két csoportnál jelent meg a komplex feladatok megoldásának a képessége.
2025. április 28.
Ismét kutyakiválasztás lesz a rendőrségen
2025. április 27.
Istenekként vonultak be Európába
2025. április 26.
Rendőrlovak a tudomány szolgálatában
2025. április 25.
A jó kutyákat arról lehet megismerni, hogy rosszak
2025. április 25.
Járőrkutyák kiképzésen
2025. április 24.