Kutyák jellemvizsgálata Campbell-teszttel

Megosztás:

William E. Campbell tesztje kiváló módszer a kiskutyák temperamentumának felderítésére.

A pszichológia sokoldalúan ragadja meg az emberi jellemet, amelynek megismerésére számos teszttel lehetőség nyílik elkezdeni a jellemvizsgálattal. Szerencsére William E. Campbell amerikai tudós, az állatlélektan – ezen belül is a kutyák – szakértőjeként létrehozott egy tesztet, amely igen népszerű módszer a kiskutyák temperamentumának felderítésére. Ez a teszt könnyen elvégezhető, és lehetőséget kínál kedvencünk jellemének a megismerésére, ami egyébként kiemelt fontosságú lehet felnevelendő kiskutyánk kiválasztásakor is.

A teszt egyébként eredetileg arra szolgált, hogy egy sor gyakorlat segítségével tanulmányozza egy kutya viselkedésének a fejlődését kölyökkortól a felnőttkorig. A tesztet 5-8 hetes kiskutyákon egy adott személy és környezet segítségével végezzük el. Azzal kezdjük, hogy megfigyeljük a kiskutyákat, amint nagyobb térben egymással játszanak, így könnyen észrevehetjük a félénk, csendes, zárkózott viselkedésűeket.

A kiskutya főbb jellemzői lehetnek: a társas lét igénye, követési készség, kontrolltűrés, önuralom, kapcsolati dominancia és a testhelyzet feletti kontroll elvesztése.

A teszt alapján a következő értékelési lehetőségek kínálkoznak: A-nagyon domináns típus; B – domináns típus; C – alárendelt típus; D – nagyon alárendelt típus; E – gyakorlatilag nevelhetetlen típus.

A weben több helyen elérhető Campbell-teszt segíthet kutyánk egyedi jellemvonásainak a megértésében, illetve megláthatjuk azt is, hogyan változik a kutya jelleme a teszt későbbi elvégzésekor. A teszt alapján 8 funkcionális jellem rajzolódik ki.

A vezető típusnál a kutya dönti el, mit és mennyi ideig csináljunk. Ő a csoport vezetője, a farkasok világában ismert alfa típus.

A védelmezők azok a nagy, erős kutyák, akik elhárítják a környezetükben fenyegető veszélyeket. Ők a vezetőket támogató béta-kutyák.

A vadász típus ebei nagyon fürgék, ők vezetik a vadászatot, sokszor nehéz őket megfelelő súlyban tartani. Ezek mellett azonban hangsúlyozottan magabiztosak.

A megfigyelők az aggódó típusok, akik figyelmeztetik a csoportot a potenciális veszélyekre, energia és intuíció segítségével érzékelve azokat.

A többi típus közül az egyedülállók távolságtartók, őket gyakran összetévesztik a vezetőkkel. A felügyelő típus tagjai egyfajta minőségellenőrként tesztelik a többi kutyát, biztosítva a csoport egységes működését. A követők alkotják a kutyák többségét, és a magabiztosságot képviselik. Nekik az a szerepük, hogy támogassák a többi résztvevőt. Végül a gondoskodó típus képviselői kiegészítő szerepet játszanak, ami akkor jelenik meg, amikor egy idősebb kutya gondoskodó szerepet vállal például egy kölyökkutya felett.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük