Krokodil és bozótvipera a szomszédban

  • 2025. március 28.
  • 3
Megosztás:

Vadállatokat háziállatként kezelni és tartani az emberek és az állat szempontjából egyaránt veszélyes lehet, mivel mindkét fél biztonsága számára fölöttébb kockázatos.

Ennek ellenére például egyes britek gepárdot és bozótviperát is tartanak otthon. Az állatvédők a kockázati tényezőkre és az állatjóléti problémákra hivatkozva kérik, hogy jogszabályi szigorítással érje el az országvezetés: ne legyen mindennapos és legális jelenség az egzotikus háziállat – adja hírül a Prove, a Born Free állatjóléti szervezetre hivatkozva.

A Born Free 2023-as kutatásából kiderült, hogy Nagy-Britanniában több mint 2 700 veszélyes vadállatot tartanak háziállatként. Közéjük sorolható sok veszélyes állat is, például 200 vadmacska, 250 főemlős és 400 mérges kígyó is. Érdekesség, hogy az angol lakosság tízszer több mérges kígyóval rendelkezik az állatkerteknél. A Born Free Anglia-szerte talált már bozótviperát, gepárdot, kajmánt és hiúzt is a háztartásokban. És ez ott legális egy 1976-os törvény alapján. Az állatjóléti szervezet ezért sürgeti a jogszabályok mielőbbi szigorítását.

„Hihetetlen, hogy az Egyesült Királyságban még mindig ennyi veszélyes állatot, köztük nagymacskákat, nagy testű főemlősöket, krokodilokat és mérges kígyókat tartanak legálisan az otthonukban” – hangsúlyozta Mark Jones, a Born Free szakpolitikai vezetője. A szervezet jelentése leszögezte, hogy a vadállatok háziállatként tartása nemcsak a veszélyesség miatt problémás, de megnöveli az állatokról emberre terjedő zoonózisos betegségek terjedésének az esélyét.

Magyarországon is egyre nagyobb kereslet mutatkozik az egzotikus állatok iránt. A Prove már hírt adott arról, hogy egyre több „kutyázós” szaporító árul szurikátát vagy éppen tevét is. Rengeteg kengurut csempésznek be az országba, és sokszor úgy kínálják őket, mint a nyulakkal megegyező tartást igénylő állatokat. De volt már olyan hirdetés is, ahol tütübe öltöztetett kenguru szerepelt egy hirdetési fotón. Sajnos majmos hirdetéseket is találtak már, pedig Magyarországon ez igen súlyos bűncselekmény. Ennek oka, hogy magánszemélyként főemlősöket tartani és forgalmazni hazánkban szigorúan tilos.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük