Kezdődő fogproblémák kutyáknál
- Kutya-Macska
- 2025. március 27.
- 3

Általában az ember magából indul ki, amikor a kutyája fogproblémáját vizsgálja. Ezért a gazdik gyakran azt gondolják, hogy a rossz lehelet biztosan jelzi a házi kedvenc fogproblémáit.
Ez komoly leegyszerűsítése a dolgoknak, és nem feltétlenül igaz. Viszont nagyon fontos a kutya szájának a megvizsgálása, miközben liheg, mert így biztosan megállapítható, ha valami nem stimmel. A fogak tövével érintkező íny vizsgálata sordöntő. Ha ezen a területen az íny szép rózsaszín, akkor az eb fogai egészségesek. Ha viszont egy vékony vörös sáv látható, már lehet is időpontot kérni a kutya fogorvosi ellátására.
Betegségek melegágya
Az állatorvosok szerint az említett terület egy csatamezőként írható le találóan, ugyanis a fogak tövénél lévő ínynél a kutyus immunrendszere és a testbe éppen behatolni készülő baktériumok vívnak harcot egymással. A baktériumok először a kutya fogain lévő ételmaradékokból lakmároznak, de ha sikerül bejutniuk az íny alá, akkor már az ott lévő elhalt, bomló szövetből táplálkoznak. Ez okozza a kutyánál az igazán rossz leheletet. Az említett piros sáv azért jelenik meg, mert a baktériumok vonzzák az odaáramló vérsejteket, amelyeket a szervezet azért küld hadba, hogy felvegye velük a harcot. Amennyiben a lepedékben lévő káros baktériumok áttörik a vékony vörös vonalat, könnyen eljuthatnak a szívbe, a vesékbe és a májba, szívbetegséget, valamint vese- és májfertőzést okozva. A fogbetegség tehát a kutyáknál annyira elburjánozhat, hogy akár az életüket is fenyegetheti.
Továbbá az evés után a kutya fogain keletkező, baktériumokból, nyálból és táplálékrészekből álló lepedéket 24 órán belül el kell távolítani, máskülönben a lepedék a nyálban lévő sókkal egyesülve, megkeményedik és durva, porózus fogkővé alakul át. A fogkő porózus felülete helyet ad a baktériumoknak, amelyek ínygyulladást okoznak, majd szabadon behatolnak a fogakba, így a folyamat a fogak elvesztésével zárul.
Megelőzés baktérium-semlegesítéssel
A megelőzés, akárcsak az embernél, a kutyáknál és macskáknál is a fogmosással kivitelezhető. Ezért az állatorvosok azt ajánlják, hogy lehetőség szerint 1-2 naponta, de legrosszabb esetben hetente egyszer mindenképpen mossuk meg házi kedvencünk fogát. Kiegészítő védekezésként evés után fogápoló rágócsemegét adhatunk a kutyánknak, hogy megakadályozza a lepedék- és fogkő-képződést.
Az állatorvosok felhívják rá a figyelmet, hogy a kutyáknál fogmosáshoz sose használjunk emberi célra készült termékeket, mert akár mérgezést is okozhat az ebeknél. A kutyák számára gyártott fogrémek ízesítettek, így jóformán jutalomként funkcionálnak. Aki be akar befektetni a kutyája fogtisztításába, az vásárolhat elektrolizációs technikával működő fogkefét is. A pénztárcabarát megoldásoknál maradva, viszont nem árt szem előtt tartani, hogy a kutyák ínye olyan érzékeny, mint a kisgyermekeké, így lehetőleg a legfinomabb sörtéjű kefét vásároljuk meg.
Amikor fogkő-leszedésre van szükség, fontos tudni, hogy a kutyakozmetikus által végzett fogkőleszedés ugyan eltávolítja a fog felületén lévő fogkövet, de az íny alatt megbújó lerakódással már nem bánik el. Érdemes évente egyszer állatorvoshoz vinni a kutyát, mert az orvos a fogkő-leszedést altatásban végzi teljes körűen, és az íny alatti fogkövet is eltávolítja ultrahanggal.
2025. április 28.
Ismét kutyakiválasztás lesz a rendőrségen
2025. április 27.
Istenekként vonultak be Európába
2025. április 26.
Rendőrlovak a tudomány szolgálatában
2025. április 25.
A jó kutyákat arról lehet megismerni, hogy rosszak
2025. április 25.
Járőrkutyák kiképzésen
2025. április 24.