Istenekként vonultak be Európába

Megosztás:

A házimacskák történetét még manapság is homály fedi. Eddig úgy gondolták, hogy a neolitikumban Európába vándorló korai földművesek hozták magukkal, és a mezőgazdasággal együtt terjedtek el.

Két átfogó kutatás folyt egyszerre a macskák „őshazájának” azonosítására: az egyiket a római Tor Vergata Egyetem vezette 42 intézettel közösen, a másikat pedig az angliai Exeteri Egyetem 37 közreműködő intézettel. Mindkét kutatás arra jutott, hogy a történet sokkal összetettebb, mint eddig gondoltuk. És mindkettő ugyanabba az irányba mutatott: Tunéziába.

Mindkét tanulmány hatalmas mennyiségű genetikai információt dolgozott fel régészeti bizonyítékokkal együtt – számol be róla a Phys.org. Megkérdőjelezték a házimacskák terjedésének eddig idővonalát, valamint kulturális és vallási tényezőkre is bizonyítékokat találtak, amelyek kulcsfontosságúak lehettek a macskák háziasítása és betelepítése szempontjából.

A macskák már régóta gondolkodóba ejtik a régészeket. A csontvázuk szerkezete és a leggyakoribb mitokondriális DNS markereik jelentősen átfednek a vadonélő rokonaikkal.

Ezer évvel később lépett Európába az első macska, mint gondolták

A Tor Vergata Egyetem által vezetett kutatás az ősi genetikai anyagokat elemezve 97 különböző ásatási helyről származó macskát vizsgált meg, melyek Európából, Anatóliából, valamint olasz, bolgár és észak-afrikai múzeumokból származtak. Eredményeik alapján a csak házi macska ősökkel rendelkező állatok a Kr.u. első században jelentek meg Európában. Ez ezer évvel későbbi időpont, mint ahogy azt korábban feltételezték.

Az Tor Vergata csapata emellett két különböző betelepítési hullámot is azonosított. Egy korábbi vadmacskákat hozott be Észak-Afrikából Szardíniába a Kr.e. második században. Ebből alakult ki a szigeten ma is vadon élő populáció. Egy következő hullám a római császárság idején a modern háziasított vonalakhoz genetikailag hasonló macskákat hozott be Európába, ami arra utal, hogy Tunézia a korai háziasítás kulcsfontosságú központja volt.

Az Exeteri Egyetem csapata által publikált cikk egy kissé más idővonalat vázol fel a macskák elterjedésére. Ez a kutatás 2416 ősi macskacsontot vizsgált 206 különböző ásatási területről. A morfológiai adatok és a genetikai leletek összevetésével arra a következtetésre jutottak, hogy a házimacskák már az Kr.e. első évezred elején, a római terjeszkedés csúcspontja előtt megjelentek Európában. A házimacskák szerintük is Tunéziából érkezhettek.

Nem megtűrt segítők voltak: istenekként tisztelték őket

A korábbi elméletek szerint a macskák háziasítása elsősorban praktikus okokból történt. Levadászták a rágcsálókat a gabonatárolók körül, ami a korai mezőgazdaság számára igen előnyös volt. Azonban a mostani kutatások rámutatnak, hogy kulturális és vallási tényezők is erősen szerepet játszhattak abban, hogy őseink magukhoz vették a macskákat.

Egyiptomban a macskákat olyan istenek mellett tisztelték, mint Bastet. Ez lehetett az oka, hogy sokszor mumifikálták őket, ami időigényes és költséges tevékenység volt. A görög-római hitvilágban Artemis és Diana, a vadászat isteneinek szimbólumává váltak, hasonlóan ahhoz, ahogy Egyiptomban Bastettel kapcsolták őket össze.

Az északi mitológiában Freyja istennőt kötötték hozzájuk, ami arra utal, hogy a spirituális és rituális hiedelmek segítettek a macskák elterjesztésében a világ számos pontjára.

Mindkét tanulmányban előtérbe kerül a betelepített házimacskák és az őshonos európai vadmacskák keveredése. A bizonyítékok arra utalnak, hogy vadmacska-populáció csökkenése az Kr.u. első évezredben kezdődött. Oka vélhetően kompetíció, a hibridizáció és a betegségek terjedése volt.

Bár a két vizsgálat nem ért egyet a házimacskák érkezésének pontos időpontja és elterjedési útvonala terén, mégis vannak közös pontok. Ebből a legfontosabb, hogy a macskák háziasítása és elterjedése Európában nem olyan régen történt, eddig gondoltuk, és a mezőgazdaság helyett a kulturális és vallási tényezők jóval nagyobb szerepet kaptak benne.

Az eredmények megcáfolják azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a macskák mindenütt jelen voltak a neolitikus településeken. Azt is kiemelik, hogy a kizárólag mitokondriális markerekre alapozott kutatás nem elég ahhoz, hogy a háziasítás minden részét megismerjük.

Ezek a tanulmányok együttesen jelentősen megváltoztatják az emberiség egyik legismertebb társáról alkotott képünket. Nem csendben, a korai földművesek nyomába szegődve hódították meg a kontinenst. Valószínűleg több hullámban kerültek Európába Észak-Afrikából, és a hagyományok, vallási szokások is fontos szerepet játszottak ebben.

Forrás: Phys.org, magyarmezogazdasag.hu
Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük