Gyűrűzés a Naplás-tónál

Az MME Budapesti Helyi Csoportja 2024 óta vesz részt az Állandó Ráfordítású Gyűrűzési (CES – Constant Effort Sites) programban a Naplás-tó területén.
A CES gyűrűzés különlegessége, hogy minden évben azonos helyszínen, azonos hálóelrendezéssel, azonos időtartamban és napszakban zajlik – ez biztosítja, hogy az adatok összehasonlíthatók legyenek térben és időben egyaránt. A program Magyarországon 1994-ben indult, azóta már közel 40 helyszín csatlakozott.
A Naplás-tónál 2025-ben, a CES program második éve során kilenc gyűrűzési alkalommal összesen 18 madárfaj 116 egyedét fogtuk meg. Ezek közül 96 példány kapott gyűrűt, 20 pedig már gyűrűvel érkezett, ezeket visszafogásként dokumentáltuk.
A fogott fajok között szerepeltek: nádirigó, foltos nádiposzáta, cserregő nádiposzáta, énekes nádiposzáta, nádi tücsökmadár, csilpcsalpfüzike, barátposzáta, kis poszáta, fülemüle, vörösbegy, fekete rigó, énekes rigó, széncinege, kék cinege, seregély, tengelic, nagy fakopáncs, tövisszúró gébics.
Az idei évben közel 300 érdeklődő látogatott ki a hálózási alkalmakra, ahol testközelből tapasztalhatták meg a madárgyűrűzés folyamatát. Sok család, természetbarát és fiatal vett részt az eseményeken, ami kiváló lehetőséget nyújtott az ismeretterjesztésre és a természetvédelmi szemléletformálásra.
Ezúton is köszönjük minden segítőnknek és látogatónknak a részvételt, valamint a támogatást! Reméljük, az augusztus 7-25. között megrendezésre kerülő nyári madárgyűrűző akciónk során ismét találkozunk a Naplás-tó partján!
Forrás: MME – Szöveg: Sztrehárszki Lili
2025. július 17.
A nőstények kegyeiért harcolnak a nagy szarvasbogarak
2025. július 17.
Ritka, őshonos szarvasmarhaborjú született
2025. július 17.
Kismókusok születhetnek a Budakeszi Vadasparkban!
2025. július 17.
Gyűrűzés a Naplás-tónál
2025. július 16.
Kígyók Világnapja – Féljünk tőlük vagy tiszteljük őket?
2025. július 16.