Ezért nem szabad több napig magára hagyni az otthoni cicát

Megosztás:

Ha egy macskát több napra magára hagyunk, annak nagyon komoly következményei lehetnek.

A rendelőket ezekben az esetekben leggyakrabban tályogos-fertőzéses esetekkel keresik fel, de kényszerbetegségek is felléphetnek.

Házi cicák

Ha egy macskát több napra magára hagy a gazdája, annak számos következménye lehet. Szervi betegségek vagy viselkedésbeli eltérések léphetnek fel. Elfogyhat az ivóvize, de minimum nem lesz már friss, ami miatt az állat nem iszik.

A napokig tartó nem ivás kiszáradáshoz vezethet, illetve rossz hatással van a macskák amúgy is érzékeny vesefunkciójára. A kirakott konzervtáp megromolhat, ami aztán hányás-hasmenéssel járhat. De az se jobb ha elfogy, mert a több napos koplalás a macska májműködését érintheti negatívan.

Fontos megemlíteni a kényszerbetegségek megjelenésének esélyét is. Például a magára hagyott macska sokszor olyan viselkedési formákat mutat, amit azelőtt nem, például a fokozott tisztítása, nyalogatása egy testrészének, amit overgrooming jelenségnek hívnak. Ennek eredménye  a nyalogatott testfelület szőrhiányossá válása.

Kényszertünet közé sorolható az abnormális étvágy megjelenése, amikor a macska olyan dolgot rág, eszeget, ami egyébként nem táplálék, például fonalat vagy madzagot. Ennek következménye az életveszélyes állapotot is eredményezhető bélelzáródás. Más esetben a macska kaparja-rágja egy adott testrészét, ami kisebesedéshez, elfertőződéshez vezethet. Szintén abnormális viselkedési forma a magára hagyott, unatkozó macskánál a farokkergetés, farokvégrágás.

Kijárós cicák

Az egyébként kijárós, szabadban is közlekedő macskák esetében kevésbé jellemző a viselkedészavarok kialakulása, hiszen ezen egyedek elfoglalják magukat barangolásuk során. Azonban rájuk más veszélyek leselkednek, így leginkább a különböző eredetű, például verekedésből származó sérülések. Ezek több napos elhanyagolása sebfertőződésekhez, gennyes tályogok kialakulásához, visszafordíthatatlan szemkárosodáshoz, valamint az általános állapot leromlásához vezetnek.

Többmacskás háztartásokban fontos, hogy elegendő számú alomtálca legyen kihelyezve. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a macskák számánál eggyel több alomtálca legyen kikészítve, amiket napi szinten szükséges tisztítani.

Ha velünk utazik

Ha magunkkal vinnénk az utazás során, akkor számoljunk azzal, hogy sok cica nem bírja az autózást, ami legtöbbször hányást eredményez. Ez esetben érdemes az utazás előtt hányáscsillapítóval kezelni, bár az otthon beadható tablettás készítmények elérhetősége minimális. Akik mégis úgy döntenek, hogy több napra magukra hagyják kedvencüket, azoknak ajánlott rokont, barátot, szomszédot megbízni, hogy napi szinten nézzen rá a cicára és a minimális gondoskodást végezzék el.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük