Csónakkal a madárrezervátumba

A Tisza-tó északi területén, a Tiszavalki-öbölben található meg az UNESCO által Világörökség részeként számon tartott Hortobágyi nemzeti parkban működő madárrezervátum. A szigorúan védett természeti hely, amely egyike a nemzetközileg legelismertebb vízimadár-élőhelyeknek. A létesítmény feladata a veszélyeztetett és őshonos madárfajok természetes élőközegének biztosítása.
Ezen a tájon alakult ki a hazai Tisza legszebb, leggazdagabb gémfaluja. A gémek lakhelyéűl szolgáló területet azonban még csónakkal sem tudjuk bejárni a vízben felhalmozódott gallyak és fatörzsek természetes erődítményként védik őket. A madárrezervátumban békésen élnek itt egymás mellett nagy és kistestű madarak, gázlómadarak, récefélék és sirályok. A szürke gém, az üstökös és a kanalas gém, a bakcsó, a kiskócsag fokozottan veszélyeztetett fajok, de található itt barna kánya és hatalmas méretű – turulmadárként is számon tartott – kerecsensólyom, illetve a réti héja is.
Aki kíváncsi erre a különleges helyre, javasolt a kis létszámú szervezett túrákhoz való csatlakozás. Bár egyénileg is le lehet indulni, az ösvényes, morotvás környezet könnyen útvesztőként hathat az embernek és a nádrengetegben bizony, könnyű eltévedni. Ha betartjuk vendéglátóink írott – és íratlan – szabályait, lélegzetelállító pillanatokban lehet részünk. A látogatókat négy – a Küszvágó csér a, Bölömbika, a Fattyúszerkő és a Tiszavalki – kilátó is várja. Az első három építmény egy-egy itt élő madárról kapta a nevét.
Kis szerencsével megpillanthatjuk a magyar természetvédelem címermadarát, a kiterjesztett szárnyakkal, szél hajtotta selyemfátyolként repülő hófehér nagykócsagot, a közelünkben hatalmas sebességgel elszálló, kékeszölden csillogó jégmadarat, vagy a halászok, horgászok által nagy étvágya miatt kevésbé kedvelt, szorgalmasan halászó nagy kormoránt, közismertebb nevén a kárókatonát is.
Forrás: Tiszaktív.hu
- Újabb lépés az állatvédelemért: térkép – de nem is akármilyen!
- Egy szökött fekete párduc kóborol Romániában
- Rekordszámú pályázó a civil szervezeteknek szóló pályázatra
- Javul a Balaton-felvidéki bivalyok életminősége
- Nehéz mentőakció Csíkszeredában!
- Rekordszámú díjazott az Állatbarát és Állatvédő Intézmények között!
2025. július 7.
Elszabadult egy oroszlán az állatkertből
2025. július 7.
Vadászok mentették meg az eltévedt medvét
2025. július 7.
Ritka őshonos faj látható a Budakeszi Vadasparkban
2025. július 6.
Rejtélyes kráterek a homokban
2025. július 5.