Csónakkal a madárrezervátumba

Megosztás:

A Tisza-tó északi területén, a Tiszavalki-öbölben található meg az UNESCO által Világörökség részeként számon tartott Hortobágyi nemzeti parkban működő madárrezervátum. A szigorúan védett természeti hely, amely egyike a nemzetközileg legelismertebb vízimadár-élőhelyeknek. A létesítmény feladata a veszélyeztetett és őshonos madárfajok természetes élőközegének biztosítása.

A madárrezervátum nem egy turista látványosság, megközelíteni kizárólag a költési időszakon kívül lehetséges, de ekkor is csak csónakkal. A háromórás vizitúra azonban bőven megéri az élmény miatt, hiszen európai viszonylatban is egyedülálló, több mint 200 fajt számláló madárvilág alakult itt ki a Tisza-tó létrejötte óta. Az élelemben, halban, bogarakban gazdag területre számos madárfaj telepedett le, de a költöző fajok is örömmel időznek az élelemben gazdag és egy emberek zajától mentes, biztonságos környezetben.

Ezen a tájon alakult ki a hazai Tisza legszebb, leggazdagabb gémfaluja. A gémek lakhelyéűl szolgáló területet azonban még csónakkal sem tudjuk bejárni a vízben felhalmozódott gallyak és fatörzsek természetes erődítményként védik őket. A madárrezervátumban békésen élnek itt egymás mellett  nagy és kistestű madarak, gázlómadarak, récefélék és sirályok. A szürke gém, az üstökös és a kanalas gém, a bakcsó, a kiskócsag fokozottan veszélyeztetett fajok, de található itt barna kánya és hatalmas méretű – turulmadárként is számon tartott – kerecsensólyom, illetve a réti héja is.

Aki kíváncsi erre a különleges helyre, javasolt a kis létszámú szervezett túrákhoz való csatlakozás. Bár egyénileg is le lehet indulni, az ösvényes, morotvás környezet könnyen útvesztőként hathat az embernek és a nádrengetegben bizony, könnyű eltévedni. Ha betartjuk vendéglátóink írott – és íratlan – szabályait, lélegzetelállító pillanatokban lehet részünk. A látogatókat négy – a Küszvágó csér a, Bölömbika, a Fattyúszerkő és a Tiszavalki – kilátó is várja. Az első három építmény egy-egy itt élő madárról kapta a nevét.

Kis szerencsével megpillanthatjuk a magyar természetvédelem címermadarát, a kiterjesztett szárnyakkal, szél hajtotta selyemfátyolként repülő hófehér nagykócsagot, a közelünkben hatalmas sebességgel elszálló, kékeszölden csillogó jégmadarat, vagy a halászok, horgászok által nagy étvágya miatt kevésbé kedvelt, szorgalmasan halászó nagy kormoránt, közismertebb nevén a kárókatonát is.

Forrás: Tiszaktív.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük