Pontos létszámadataink nincsenek az ember elől rejtőzködő, főként éjszakai és szürkületi életmódú európai vadmacskáról, mert a becslést nehezíti az alig több mint egy évtizede önálló fajnak tekinthető hibridek jelenléte is. Egy húsz évvel ezelőtti genetikai vizsgálat szerint az európai állományok között az itthoni vadmacska-állományban a legnagyobb a hibridek aránya, körülbelül 40%. Az utóbbi évek szőrcsapdázással gyűjtött mintáinak genetikai vizsgálatai szerint azonban ez az arány még ennél is nagyobb lehet.
Az ezekhez dörgölőző macska jó esetben néhány, vizsgálatra alkalmas szőrszálat hagy a szőrgyűjtő felületén. Genetikai vizsgálattal megállapítható, hogy tisztavérű vadmacska, házimacska vagy a hibridjük hagyta hátra a szőrszálat.
Vadmacska + házimacska
A vadmacska leginkább a cirmos mintázatú házimacskához hasonlít, de az alapos megfigyelés jellemző különbségeket, egyedi bélyegeket is feltár. A kameracsapdás mintavételezési móddal küllem alapján lehet mintavételezni a vadmacskákat. A harmadik, talán legalaposabb módszer az elpusztultan talált példányok boncolás utáni vizsgálata.
Épp ezért az ELTE Etológia Tanszék és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói jelenleg azt vizsgálják, mennyire vannak jelen vadmacska gének a magyarországi házi macska populációban. Kérdőíves kutatásuk célja, hogy képet kapjanak a velünk élő hibrid macskák viselkedéséről és külleméről.
A kérdőív kitöltése kb. 10-15 percet vesz igénybe. De szívesen fogadnak olyan fényképeket, kameracsapdás felvételeket, helyszínleírásokat is, amelyek természetben megfigyelt élő, vagy utakon elpusztultan talált, vélhetően vadmacskákról készültek.
Aki kíváncsi a 2024-es év emlősének választott vadmacskák titkai, életmódjára, annak érdemes meghallgatnia a HUN-REN BLKI BalatonScience nevű podcastját, amelyben Lanszki József tudományos tanácsadóval beszélgettek az európai vadmacskáról: