Állat a családban? Ezekre figyeljünk!
- Kutya-Macska
- 2025. január 27.
- 6

Gyakori kérdés, hogy ha gyermek születik a családban, mi legyen a házi kedvenccel, a kutyával és a cicával?
Az éremnek itt is két oldala van, hiszen rengeteg érv és ellenérv szól az állattartás mellett.
Egészségügyi szempontok
A szőrös állatok tartása egyáltalán nem ajánlott, ha asztmás vagy allergiás van a családban. Különösen abban az esetben, ha kutya-macska szőrére érzékeny az illető. De arra is gondoljunk, hogy az állatok is okozhatnak az embereknél betegséget. Erre a leggyakoribb példa egy egysejtű parazita által okozott toxoplazma, vagy a macskakarmolási betegség, mely olyan bakteriális fertőzés, amely a nyirokcsomók duzzanatával jár
De ha elhanyagoljuk az állatunkat, és nem figyelünk oda a rendszeres féregtelenítésre, akkor sajnos ilyen módon is megfertőzhetnek bennünket. Ezért rendszeresen kell féregteleníteni, bolha- és kullancsellenes nyakörvet, cseppet, vagy akár tablettát alkalmazni. Ezek mindegyikee beszerezhető az állatpatikákban, vagy olyan közforgalmú gyógyszertárakban, ahol állatgyógyászati készítményeket is tartanak.
Séta közben a kullancs is könnyen rátapadhat például kutyusunkra, érdemes séta után átnézni, ne érjen később kellemetlen meglepetés minket a lakásban.
A leginkább alapvetés pedig a megfelelő tisztálkodás a részünkről. A rendszeres és alapos kézmosás, valamint a gyakoribb takarítás is elkerülhetetlen lesz, ha a négylábú hullajtja a szőrét.
Szociális szempontok
Ha egy kis lakásban népes család éldegél, ott szűkös lehet a hely még egy négylábúnak. Azt is vegyük számításba, hogyha van kutyánk vagy macskánk, akkor nem utazhatunk el hosszabb időre anélkül, hogy az állatról megbízhatóan ne gondoskodnánk. Vagy megoldás lehet az állatbarát szálláshely felkutatása, ami nem mindig egyszerű, és lemondásokkal járhat. Ugyanez lehet a probléma, ha valami miatt kórházba kerülünk. Ez is a felelős állattartás egyik szempontja, és érdemes előre gondolkoznunk.
Mi legyen, ha előbb volt állatunk, mint gyermekünk? Ideális az lenne, ha az első fél évben el tudnánk helyezni az állatot biztonságos helyen. De mivel ez szinte kizárt, és a felelős gazdi sem szívesen válik meg kedvencétől, így a szülők „mutassák meg” az állatnak a kis újszülöttet, megnézheti, megszagolhatja a kisbabát, de ne engedjük megnyalnia. Utána viszont azokból a helyiségekből, ahol a baba a leginkább tartózkodik, lehetőleg tiltsuk ki a kutyát, macskát. Ez sem egyszerű feladat, és sokan nem is tartják indokoltnak.
Ugyanakkor az állat a sok törődés mellett rengeteg szeretetet, örömet tud adni gyereknek, felnőttnek egyaránt. Társa lehet az egyedül élő, idős embereknek, és a sokat dolgozó szülők mellett a sokat egyedül lévő gyerekeknek is. Nem beszélve arról, ha a gyermek a gazdija az állatnak, megtanul felelősséget vállalni.
Ezek után, mindenki döntse el maga, melyik tanácsot fogadja meg, és melyik az, amit túlzottnak gondol.
2025. április 28.
Ismét kutyakiválasztás lesz a rendőrségen
2025. április 27.
Istenekként vonultak be Európába
2025. április 26.
Rendőrlovak a tudomány szolgálatában
2025. április 25.
A jó kutyákat arról lehet megismerni, hogy rosszak
2025. április 25.
Járőrkutyák kiképzésen
2025. április 24.