A tudósok szerint a kutyák gazdái három kategóriába sorolhatók
- Kutya-Macska
- 2025. február 21.
- 8

A nyugati kultúrákban egyre többen tekintik a kutyájukat a legjobb barátjuknak, családtagjuknak vagy akár a szőrös gyermeküknek. Sőt, korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a kutyatulajdonosok kétharmada fontosabbnak tartja a kutyáját az életében, mint bármelyik embert.
A kutyák sokak számára többet jelentenek egyszerű háziállatoknál. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének új eredményei azt mutatják, hogy akár barátként, családtagként, gyermekként vagy védelmezőként tekintenek rájuk, ezek a szerepek befolyásolják azt, ahogy a gazdák a kutyákkal törődnek. Ez arra utal, hogy az emberek és a kutyák közötti kötődés jellege átalakul, méghozzá a társadalmi trendek és az egyéni gazdaprofilok hatására.
Az ember és legjobb négylábú barátja közötti egyre szorosabb kötelék egyik oka az elmúlt évtizedekben megfigyelhető demográfiai változás lehet. Amikor az emberek egyre magányosabbnak és szociálisan elszigeteltebbnek érzik magukat, a kutyák az emberi kapcsolatok tökéletes helyettesítőjévé válhattak. De eddig, mivel modern kori jelenségről beszélünk, nem sok tudományos kutatás foglalkozott.
A kutatás elsősorban azt igyekezett kideríteni, hogy mit szeretnek annyira az emberek a kutyákban. Befolyásolja-e a kutyák barátként, gyermekként vagy családtagként való kezelése azt, ahogyan a gazdák gondoskodnak róluk? E kérdések megválaszolására az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszékének kutatói mintegy 800 kutyatulajdonostól kérdőíven gyűjtött adatokat vizsgáltak meg.
Az eredményekből azonnal kiderült, hogy szinte minden tulajdonos nagyon szereti a kutyával való testi kapcsolatot (a tulajdonosok 97,6 százaléka), a „feltétel nélküli szeretetet”, amit a kutya nyújt nekik (93,7%), valamint a kutya látványát és szépségét (88,4%). Más előnyök kevésbé voltak egyhangúak. Például a tulajdonosok 24,3 százalékának nem voltak hasznára a kutya által generált szociális interakciók, míg 36,3 százalékuknak ez nagyon tetszett.
Az egyik kulcskérdés természetesen az volt, hogy a kutya milyen szerepet (vagy szerepeket) játszik a tulajdonos életében. A mostani vizsgálat újdonsága az volt, hogy nemcsak egy fő szerepet választottak ki, a tulajdonosok többféle szerepet is tulajdoníthattak a kutyájuknak: így lehet például barát, családtag, gyermek, kolléga, háziállat vagy biztonsági őr.
„Érdekes módon, bár a családi kutyáknak szentelt online csoportokból gyűjtöttünk adatokat, a tulajdonosok nem voltak mind egyformák. Három különböző profilú gazdát azonosítottunk, akiknek a kutyái különböző társadalmi és gyakorlati szerepeket töltöttek be” – magyarázta Laura Gillet, az Etológia Tanszék PhD-hallgatója, a Nature Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
Sőt, néhány tulajdonos számára a kutya kettős funkciót töltött be: egyrészt praktikus, mint kolléga és biztonsági őr, másrészt erős érzelmi és szociális funkciót is elfoglal, mint a legfontosabb személy az életükben.
A tulajdonosok egy másik, „kutyaszülőként” megjelölt csoportja a kutya emberhez hasonló szerepeit hangsúlyozta, ami nagyon szoros kötődést sugallt, de gyakorlati funkciókat nem. Az utolsó csoport elsősorban társasági céllal tartott kutyát, miközben nagyobb érzelmi távolságot mutatott a kedvencétől.
„Ahogyan azt korábban feltételeztük, több kutya és emberi tényező is összefüggésbe hozható volt ezzel a három profillal. Például a kettős funkciót betöltő kutyákat nagyon engedelmesnek tartották, és pozitív megerősítéssel, valamint olyan professzionális képzési módszerekkel képezték őket, mint a klikker tréning. Ráadásul gyakran tartoztak a munkaképességükről ismert fajtákhoz, így például a border collie, a belga juhászkutya és a német juhászkutya” – jegyezte meg Kubinyi Enikő professzor, az Etológia Tanszék és a társállat kutatócsoport vezetője az ELTE közleményében.
Ezzel szemben a társasági céllal kutyát tartó tulajdonosok a mudi, az angol cocker spániel és a labrador retriever fajtákat részesítették előnyben, akik kevesebb időt töltöttek a kutyájukkal napi szinten, és idősebbek voltak, mint a többi tulajdonos. Végül a „kutyaszülők” a többieknél nagyobb valószínűséggel tartották a kutyáikat kizárólag zárt térben, és a kedvenc fajtáik a border collie, a vizsla, a boxer és a tacskó voltak.
Összességében a kutyák számos szerepet játszhatnak a gazdáik életében, és különböző előnyöket nyújthatnak számukra. A most alkalmazott új kutatási módszer jobban megragadja a kutya-ember kapcsolat összetettségét. Ráadásul úgy tűnik, a gazdák által a kutyáiknak tulajdonított szerepek közvetlen hatással vannak a kutyák mindennapi életére.
A kutya és a tulajdonos kapcsolatának megítélésében generációváltás figyelhető meg, mivel a fiatalabb tulajdonosok erősebb érzelmi kötődést alakítanak ki a kutyáikkal, és nagyobb valószínűséggel hivatkoznak rájuk gyermekként, mint az előző generáció. További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük ennek a jelenségnek a következményeit az állatok és az emberek jólétére nézve, de azt is, hogy mit mond ez a jelenség modern társadalmainkról – írja az ELTE közleménye.
2025. április 28.
Ismét kutyakiválasztás lesz a rendőrségen
2025. április 27.
Istenekként vonultak be Európába
2025. április 26.
Rendőrlovak a tudomány szolgálatában
2025. április 25.
A jó kutyákat arról lehet megismerni, hogy rosszak
2025. április 25.
Járőrkutyák kiképzésen
2025. április 24.